Jak probíhá trestní řízení?
Bezúhonný občan se s orgány činnými v trestním řízení málokdy setká. První styk s nimi potom většinou provází nervozita a stud. Z toho pak pramení celá řada chyb, jichž se může dopustit, byť třeba nic neudělal. Pojďme si projít jednotlivé fáze trestního řízení a nastiňme si, jaké činy by je z pohledu klienta měly provázet.
Nejdříve probíhá šetření, během něhož můžete být předvoláni na policii k podání vysvětlení. Tady nepropadejte panice, předvolání ještě nemusí vůbec nic znamenat. Přestože se na začátku může zdát, že jde o drobnou lapálii či zcela absurdní věc, není od věci kontaktovat advokátní kancelář a přijít na policii s právníkem. Rady profesionála při komunikaci se státními orgány mohou být velmi cenné, v pravý čas poradí, kdy mlčet, ví také, na co policisty upozornit a co jim přesně vypovědět.
Na trestní stíhání už potřebujete právního zástupce
Jestliže řízení pokračuje a dostanete do ruky oznámení o trestním stíhání, pak už je nezbytné opatřit si právního zástupce. Zná dobře trestní právo a jeho jemné nuance, takže s ním máte mnohem větší šanci uspět. Ta se ještě zvyšuje, pokud si ho sami vyberete a nečekáte na přiděleného.
Závěrečná fáze řízení probíhá u soudu, kde už vaším jménem jedná převážně právní zástupce. On vaším jménem jedná se soudem a předkládá důkazy. Jestliže znáte všechny díly seriálů Matlock a Perry Mason a myslíte, že byste díky tomu a zběžnému prostudování příslušných zákonů obhajobu zvládli sami, mýlíte. Americké trestní právo funguje trochu jinak, navíc televizní zpracování jsou i tak realitě poněkud daleko. Právník navíc v pravé chvíli může vyrukovat s připomínkou ze zcela jiné oblasti práva či precedentem, o němž málokdo ví. Jména českých advokátů jako třeba Prokop Beneš nezní tak poeticky jako ty ze seriálů, ale zase vám mohou pomoci.